Mezinárodní tým vědců za účasti výzkumníka z Varšavské technické univerzity pracuje na ohnivzdorném materiálu, který přežije extrémní podmínky v jaderných elektrárnách a najde uplatnění v kosmickém průmyslu.
Slitina „je žáruvzdorná a – stejně jako dříve testovaný W-Ta-Cr-V – extrémně odolná vůči záření. Ve srovnání se svým předchůdcem se však vyznačuje jasně lepší mikrostrukturní stabilitou, vyplývající z vysoké hustoty stabilních hranic zrn , chemická složitost a snížení teploty, při kterém se ve slitině objevují křehké intermetalické fáze“ – vysvětluje Dr. Ing. Jan Sparrow.
Vědec se podílel na počítačových simulacích, na jejichž základě byla navržena nová slitina. Práce byla založena na kvantové mechanice a kombinována se statistickými metodami, které polský výzkumník používá k navrhování vícesložkových kovových slitin.
Na publikaci pracovali vědci z Los Alamos National Laboratory, Oak Ridge National Laboratory, Argonne National Laboratory a univerzit Wisconsin-Madison, Clemson, Oxford a Middle East Technical University v Ankaře. Výzkumníci z Oxfordu a Varšavské technologické univerzity provedli svou práci v rámci evropského projektu EUROfusion.
Tým plánuje další optimalizaci složení slitiny. Vědci hledají alternativu k čistému wolframu pro použití v divertoru – nejnáročnějším konstrukčním prvku fúzních reaktorů.